MIKOR, HOGYAN, MIÉRT?
Speciális a helyzetünk a Kutya-hegyen, hiszen sok a hétvégi nyaraló, s sok a madárbarát is. Pár mondattal szeretnénk segíteni.
MIÉRT
A szürkébb téli hónapokban üde színfolt egy reggeli kávé mellett, ha az ablakunk túloldalán nagy a nyüzsgés a madáretető körül. Az énekesmadarak túlélését a téli hónapokban biztosíthatjuk, s a kis segítséggel ők 3 másik évszakban irtják a kártevő rovarokat, így nem kell használnunk növényvédő szereket.
MIKOR
Első fagytól április közepéig.
HOGYAN
Nagyon fontos, hogy aki nem lakik kint, s egy két hetente jön, az ne kezdjen bele az etetésbe. A kis testű madarak túlélése igen kis dolgokon múlik -10 fok alatt. Így aki ezt nem tudja biztosítani, fokozatosan vonja be, s csökkentse a magok mennyiségét, hogy a madarak nagyobb körben is keressenek megfelelő “éttermet”. S ők inkább odúkihelyezést tartsák fontosabbnak.
HOVA
A földtől minimum 1,5 méterre illik tenni az etetőt, ahol kutya vagy macska nem éri el. Nagy felületű ablak mellé nem érdemes tenni az etetőt. A legnagyobb nyugalmat egy etetőnek egy sűrűbb bokor melletti fán adhatunk.
MIT ADJUNK
Három részből áll az kínálat: olajos magvak, zsiradék és víz.
A víz biztosítása nem nehéz, egy almát ráhúzunk egy ágra, s abból elegendő folyadékot tudunk biztosítani a madaraknak, s látható annak fogyása is.
A zsiradékra legjobb a zsírszalonna, amit átszúrunk a bőrénél és feldrótozunk a fára. Nagyon fontos, hogy sózott szalonnát ne használjunk. Jó lehet még a kacsa, liba és sertésháj is.
Az olajos magvak közt a legegyszerűbb a fekete napraforgó, melyet már megvettünk, s aki szeretne kapni belőle a dunabogdanyihe@gmail.com-ra írjon levelet, s felkeressük s kiszállítjuk a madáreleséget!
Jó kávézást és fürkészést mindenkinek!